Rozwój Osobisty

Żyć świadomie

W naszym życiu ciągle dokonujemy różnych wyborów, które powodują, że idziemy w określonym kierunku, a w czasie tej drogi przeżywamy dobre i złe chwile. Te nasze wybory mogą być świadome, albo przypadkowe, a zdarza się również, że ulegamy wpływom bądź naciskom ze strony innych ludzi i działamy wbrew własnej woli.

Jeżeli żyjemy świadomie tzn. potrafimy obserwować nasze działania, uczucia, potrzeby i przekonania, wówczas nasze życie staje się dla nas bardziej zrozumiałe. Umiemy sami sobie odpowiedzieć na nurtujące nas pytania oraz wytłumaczyć różne wydarzenia, które nam się przytrafiają.

Podstawową zasadą, obowiązującą w rozwoju osobistym jest zajmowanie się wyłącznie własnym wnętrzem. Nie należy próbować zmieniać innych ludzi, bo i tak nam się to nie uda, a poza tym w myśl tej zasady, nie powinno się ingerować w czyjeś życie bez jego zgody. Jednak na początku pracy nad sobą często się zdarza, że udzielamy różnych wskazówek osobom z naszego otoczenia. Jesteśmy tak zafascynowani naszym nowym podejściem do życia, że chcemy ze wszystkimi podzielić się swoimi odkryciami. Ale ludzie, którzy są wokół nas, nie zawsze chcą tego słuchać oraz korzystać z naszych rad i należy to uszanować. Dobrze jest więc wykorzystać tę wiedzę dla siebie. Wystarczy, że my się zmieniamy i zmienia się nasze podejście do otoczenia. Dostrzegamy więcej pozytywnych zjawisk i nasze wnętrze staje się coraz bardziej zrównoważone. Z czasem nabieramy też większej pewności siebie, ponieważ sami potrafimy znaleźć swoje mocne strony, nie potrzebujemy już tak bardzo wsparcia i pozytywnej oceny innych ludzi.

Na początku pracy nad sobą należałoby zająć się tymi problemami, które nas najbardziej nurtują, a to jest bardzo trudne, ponieważ my często nie dopuszczamy do siebie myśli, że przyczyna jest w nas i jesteśmy gotowi obwiniać wszystkich dookoła za nasze niepowodzenia. Uświadomienie sobie tego jest bardzo ważnym momentem w rozwoju, ponieważ ma działanie oczyszczające. Czasem trzeba skorzystać z pomocy psychologa, czasem warto przeczytać jakąś inspirującą książkę. Są też organizowane kursy psychologiczne, na których można zmierzyć się z konkretnymi problemami i rozwiązywać je z pomocą trenera i innych uczestników tych spotkań. Takie grupy mogą dać dużo wsparcia, nawet więcej niż nasze najbliższe otoczenie, ponieważ osoby te potrafią bardziej obiektywnie spojrzeć na nas i nasze problemy.

Gdy nam się uda przejść przez ten pierwszy etap, jesteśmy zazwyczaj już na tyle mocni, że następne trudne sprawy potrafimy rozwiązywać sami.

Rozwój osobisty to bardzo szeroka dziedzina i każda osoba może znaleźć zagadnienia, które są jej bliskie. Warto więc pracować nad sobą, warto wyruszyć w podróż w głąb siebie, ponieważ świadome przeżywanie wszystkiego co jest w nas i nas otacza, daje szanse na wykorzystanie naszego potencjału, a także tego, co oferuje nam otoczenie.

Jako lekturę polecam książki, które mnie zainspirowały na początku mojej drogi rozwoju osobistego. Obecnie czytam nieco inną literaturę, która sprzyja rozwojowi mojej działalności, ale poniższe pozycje warto przeczytać.

Literatura:

1. 6 filarów poczucia własnej wartości – Nathaniel Branden
2. Kochaj co masz – Byron Katie, Stephen Mitchell
3. Coaching – Maciej Bieniewicz
4. Porządki miłości – Bert Hellinger
5. Kochaj siebie, a nieważne z kim się zwiążesz – Eva-Marta Zurharst
6. Jestem kobietą – Monika Gajdzińska
7. Droga do miłości – Deepak Chopra
8. Czas kobiet – Iwona Majewska-Opiełka
9. Zakochaj się w życiu – Ewa Foley
10. Wewnętrzne przebudzenie – Colin P. Sisson
11. Podróż w głąb siebie – Colin P. Sisson
12. Bliskość – OSHO
13. Zdrowie emocjonalne – OSHO
14. Możesz uzdrowić swoje życie – Louise L.Hay
15. Poznaj moc, która jest w tobie – Louise Hay
16. Radykalne wybaczanie – Colin Topping
17. Przebudzenie – Anthony de Mello
18. Sekret – Rhonda Byrne
19. Odpowiedź – John Assaraf i Murray Smith
20. Żyj z Pasją – Janet Bray Attwood i Chris Attwood
21. Odmień swój umysł odmień swoje życie – Wayne W.Dyer